Test

Değişim ve İade

Değişim ve İade İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Piyero kullanıcılarına %100 iade ve değişim garantisi verir. Hangi sebeple olursa olsun satın aldığınız ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde iade edebilir yada stokta olan bir ürünle değiştirebilirsiniz. Ürünün tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş ve kullanılmamış olması gereklidir. (Ürün üzerinde parfüm, sigara, rutubet gibi rahatsız edici bir koku bulunmaması çok önemlidir.)

Kargo Ücreti: Bu süreçteki kargo masrafları bize aittir. (Kargo ücreti bir seferlik olmak üzere tarafınızdan şirketimize gönderiminizi ve size yeniden kargolanma işlemini kapsamaktadır. Oluşabilecek ikinci kargolanma masrafları tarafımıza ait değildir. İkinci değişim taleplerinde ürün alıcı ödemeli olarak kargolanacaktır.)

Fatura: Faturanızın arkasındaki iade / değişim bölümünü doldurarak talebinizi bildirebilirsiniz. Faturanın iki nüshasını da bize göndermeyi unutmayınız. Faturasız ürünlerin iadesi ve değişimi mümkün değildir.

Kargo Şirketi: Kargo şirketi olarak MNG Kargo'yu kullanıyoruz. Size en yakın MNG Kargo şubesini kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gönderim Detayı: Ürününüzü aşağıda belirtilen hesap numaramızı kullanarak MNG Kargo ile göndermelisiniz. Hesap numaramızı kullanarak yaptığınız gönderilerde ayrıca adresimizi yazmanız gerekmeyecektir. MNG Kargo dışında hiçbir kargo firmasının gönderisi kesinlikle kabul edilmemektedir.  Bu gibi durumlarda gidiş dönüş kargo ücreti tarafınıza ait olacağından maddi olarak zarara uğrayabileceğinizi unutmayınız.

İADE ADRESİ:

SİMETRİ LTD. ŞTİ. - PİYERO 

Oruçreis Mah. Tekstilkent A19 Blok No.46 Esenler / İstanbul  Tel: 0850 885 14 21

MNG Kargo Hesap No.:251686071

  Bildirim: Değişim yada iade talebiyle gönderdiğiniz paket tarafımıza ulaştığında sistemizde kayıtlı telefon numaranıza WhatsApp üzerinden bilgilendirme mesajı göndererek sizi bilgilendirmekteyiz.

 

Değişim İçin Gönderdiğim Ürünün Yenisi Ne Zaman Gönderilir?

Değişim talepleri rutin olarak her hafta perşembe günleri gerçekleştirilir ve kargolanır. Değişim sürecini elimizden geldiğince kısa tutmak için çalışıyoruz. Bir haftalık süre beklemeksizin gönderim yapmaya çalıştığımızı bilmenizi isteriz. Lütfen planlamanızı haftalık değişim süremizi dikkate alarak yapınız.

 

Satın Aldığım Ürünü Kaç Günde İade Edebilir Yada Değiştirebilirim?

Ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde iade edebilir yada değiştirebilirsiniz. Herhangi bir memnuniyetsizlik durumunda destek@kirmizigaraj.com mail adresimize yada 0542 564 26 94 numaralı WhatsApp Müşteri Hizmetleri Hattımıza yazılı olarak bildirebilirsiniz. 0850 885 14 21 numaralı Telefon Müşteri Hizmetleri Hattımızı arayarak sözlü olarak da talebinizi iletebilirsiniz.

 

Satın Aldığım Ürünü Değiştirmek İstiyorum Ancak Ürün Stoklarınızda Yok. Bu Durumda Ne Olacak?

Bir ürün satın aldınız ve değiştirmek istiyorsunuz. Ancak değiştirmeyi düşündüğünüz ürün stoklarımızda görünmüyorsa;

  • Mağazamızdan başka bir ürün satın alabilirsiniz,

  • Ürün tutarı kadar size hediye kuponu tanımlayabiliriz. İstediğiniz zaman hediye kuponunuzu kullanarak sitemizden alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Ürün tutarını iade edebiliriz.

Tercihinizi müşteri hizmetlerimize ilettiğnizde en hızlı şekilde size yardımcı olacağız.

 

Değişim ve İade Taleplerinin Reddi.

Koşulsuz müşteri mutluluğu ana prensibimizdir. Değişim ve iade taleplerinin sorunsuz olarak gerçekleşmesi için var gücümüz ve iyi niyetimizle çalışıyoruz. Öncelikle bundan kesin olarak emin olmanızı rica ediyoruz.

Değişim yada iade talebi ile gönderdiğimiz ürünler Tüketici Kanunu'nda da belirtildiği üzere "yeniden satılabilir özelliğini yitirmeden" tarafımıza gönderilmelidir. Kullanılmış, yıpranmış, kirlenmiş, yıkanmış yada herhangi bir sebepten kaynaklı ürün üzerine sinmiş ter, rutubet yada parfüm kokulu ürünler "zarar görmüş ürünler" olarak değerlendirelek değişim ve iade talebi reddedilir.  Red işlemi gören ürün sahibine "alıcı ödemeli" olarak iade edilir. Bu gibi durumlarda gidiş dönüş kargo ücreti tarafınıza ait olacağından maddi olarak zarara uğrayabileceğinizi unutmayınız.

Ayrıca faturanın her iki nüshası da tarafımıza eksiksiz olarak gönderilmelidir. Faturanın gönderilmediği durumlarda değişim ve iade talebinizi gerçekleştirebilmemiz yasal olarak mümkün değildir.

 

İade Ettiğim Ürünün Geri Ödemesi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İade kargonuz bize ulaştıktan ve kontrolü tamamlandıktan sonraki hafta ilk perşembe günü ücret iade işleminiz gerçekleştirilecektir. 

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ücret iadesi alışverişte kullandığınız aynı karta yapılmaktadır. Gönderinin hesabınıza aktarılması ile ilgili süre bankalara göre farklılık gösterebilir.

Kapıda ödeme tarcihi ile sipariş verdiğiniz ürünleri iade etmek isterseniz, ürünü kargoya teslim ettikten sonda lütfen buradaki online formu doldurunuz. Mutlaka sipariş ve IBAN sahibi aynı olmalıdır. İlgili iade tutarları iade girişlerini takip eden hafta perşembe günleri EFT / havale yöntemiyle banka hesaplarına gönderilmektedir. 

 

 Ücret İadesi Talep Formu (Sadece Kapıda Ödeme)