Test

Sipariş ve Ödeme

Ödeme Seçeneklerimiz


 

  Kredi Kartı ,Sanal Kart, Banka Kartı: 

Kredi kartına nakit ve anlaşmalı olduğumuz bankaların kartları ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca alışverişlerinizde sanal kartınızı yada banka kartınızı da kullanabilirsiniz.

Anlaşmalı olduğumuz bankalara ait kredi kartlarıyla 4 taksit ile alışveriş yapabilirsiniz.


 

   Kapıda Nakit Ödeme:

Dilerseniz alışverişinizi kapıda ödeme seçeneği ile yapabilirsiniz. Bu hizmet için kargo şirketine ödenecek hizmet bedeli sipariş tutarınızı eklenerek tahsil edilir. Detayları ödeme yaptığınız sayfada "ödeme altyapısı komisyon ücreti" açıklamasıyla görebilirsiniz.

Kapıda ödeme tercihi ile yapılan alışverişler için WhatsApp üzerinden onay alınmaktadır. Onayı alınmayan siparişler kesinlikle gönderilmez.

 


 

  Banka Havalesi:

Banka havalesi sitemizden yapacağınız alışverişler için alternatif bir ödeme yöntemidir. Havale yada EFT ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Sistem banka havalesi seçeneği ile yapacağınız alışverişlerin ödemesini 3 gün boyunca bekler. Bu süre içerisinde ödemesi yapılmayan siparişleri sistem otomatik olarak iptal eder.

 


 

  Ödeme Güvenliği:

Piyero.com ödeme altyapısı olarak yüksek güvenlik standartları ile donatılmış IYZICO ile partner olarak çalışmaktadır. Kredi kartı yada izin vermediğiniz kişisel bilgileriniz saklanmaz ve üçüncü kişilerle paylaşılmaz. (Saklanmayın bilgiler: Kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi, kredi kartı numarası ve ödeme sistemlerinde ödeme yapan kullanıcıyı tanımlayan bilgiler)

Ayrıca sitemiz sahip olduğu SSL güvenlik sertifikası ile yüksek seviyede güvenlik şartlarını sağlamaktadır.

 


 

Sipariş

 


 

• Sipariş Verebilmem İçin Üye Olmam Gerekiyor Mu?

Hayır. Üye olmadan da istediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz. Zaman zaman uyguladığımız indirim ve kampanyalardan yararlanabilmeniz için üye olmanızı tavsiye ederiz.

 

• Siparişimi Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişinizi, üye girişi yapıp profilinize girdikten sonra "Siparişlerim" sekmesinden yada sipariş numaranız ile "Sipariş Takibi" sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

• Siparişimi İptal Edebilir miyim?

Siparişinizi kargolanmadığı sürece iptal edebilirsiniz.

 

• Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?

Siparişinizin iptal edilebilmesi için bize destek@kirmizigaraj.com mail adresimize yada 0542 564 26 94 numaralı WhatsApp Müşteri Hizmetleri Hattımıza yazılı olarak bildirebilirsiniz. 0850 885 14 21 numaralı Telefon Müşteri Hizmetleri Hattımızı arayarak sözlü olarak da iptal talebinizi iletebilirsiniz. Talebiniz hemen yerine getirilecektir.